o serialu

„Opowieść Podręcznej” – wielokrotnie nagradzany, wstrząsający serial, który poruszył miliony widzów na całym świecie. Oparta na bestsellerowej powieści Margaret Atwood „Opowieść Podręcznej” przedstawia antyutopijną wizję świata, w którym kobiety są ubezwłasnowolnione. więcej...

Akcja serialu „Opowieść Podręcznej” dzieje się w bliskiej przyszłości w Gileadzie, totalitarnym państwie położonym na terenie Stanów Zjednoczonych. W nękanym przez klęski żywiołowe i znikomą liczbę urodzeń kraju władzę sprawują fundamentaliści, którzy traktują kobiety jako własność stanu. Jedna z nich – Freda – zostaje Podręczną: członkinią kasty nielicznych płodnych kobiet ubezwłasnowolnionych w celu ponownego zaludnienia zniszczonego świata. W przerażającym społeczeństwie, w którym jedno niewłaściwe słowo może oznaczać surową karę, Freda ma jasny cel: przetrwać i odnaleźć odebraną jej córkę. Żeby go osiągnąć, musi lawirować między urzędnikami nazywanymi Komendantami, ich Żonami, wykonującymi domowe obowiązki Martami i pozostałymi Podręcznymi. Każda napotkana osoba może okazać się gileadzkim szpiegiem.

„Opowieść Podręcznej” zyskała uznanie widzów i krytyków na całym świecie. Została uhonorowana dwoma Złotymi Globami i licznymi nagrodami Emmy, w tym dla najlepszego serialu dramatycznego, najlepszej aktorki i najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym. „Opowieść Podręcznej” stała się światowym fenomenem. Serial wywołał szeroką dyskusję o prawach kobiet w krajach, w których był emitowany. mniej...

opisy odcinków

1 odcinek - 7 listopada, środa 22:00

Freda, jedna z Podręcznych, czyli ostatnich kobiet zdolnych do rodzenia dzieci, próbuje przetrwać w opresyjnej republice Gileadu jako surogatka potężnego Komendanta i jego oziębłej Żony.

2 odcinek - 7 listopada, środa 23:10

Asysta przy porodzie dziecka Janine sprawia, że Freda wraca myślami do życia sprzed Gileadu i porodu własnej córki. Podręczna zbliża się do Gleny, jednocześnie bojąc się sekretnego spotkania z Komendantem.

3 odcinek - 14 listopada, środa 22:00

Wraz z Sereną Joy Freda odwiedza Janine i jej dziecko. Wspomina czasy rewolucji, która doprowadziła do powstania Gileadu. Glena musi zmierzyć się z trudnym wyzwaniem.

4 odcinek - 14 listopada, środa 23:05

Ukarana przez Serenę Freda rozpamiętuje pobyt w ośrodku przygotowawczym, w którym była razem z Moirą. Trudności podczas Ceremonii stawiają jej służbę w domu Waterfordów pod znakiem zapytania.

5 odcinek - 21 listopada, środa 22:00

Serena Joy składa Fredzie zaskakującą propozycję. Podręczna wspomina nieoczywiste początki znajomości z Lukiem, swoim mężem sprzed powstania Gileadu.

6 odcinek - 21 listopada, środa 23:05

Odwiedzający Gilead ambasador Meksyku wypytuje Fredę o jej życie jako Podręcznej. Serena Joy rozmyśla o swoim małżeństwie i roli, którą odegrała w powstaniu Gileadu.

7 odcinek - 28 listopada, środa 22:00

Freda wspomina katastrofalną w skutkach próbę ucieczki z Gileadu, kiedy szokujące odkrycie każe jej spojrzeć na życie Podręcznej z nowej perspektywy.

8 odcinek - 28 listopada, środa 23:00

Komendant zaskakuje Fredę, zabierając ją na sekretną wycieczkę na terenie Gileadu. Tymczasem Nick wspomina swoją trudną przeszłość, która doprowadziła do jego wstąpienia w szeregi Synów Jakuba.

9 odcinek - 5 grudnia, środa 22:00

Freda rozpoczyna niebezpieczną misję dla ruchu oporu, a Janine zostaje przeniesiona do nowej rodziny. Serena Joy podejrzewa, że Komendant nie jest jej wierny.

10 odcinek - 5 grudnia, środa 23:05

Serena Joy doprowadza do konfrontacji z Komendantem i Fredą, która mierzy się ze skomplikowanym odkryciem. Okrutne polecenie zmusza Podręczne do podjęcia trudnej decyzji.

opisy postaci

Freda

Freda


(Elisabeth Moss)

Podręczna, czyli kobieta zmuszona do rodzenia dzieci wysoko postawionym urzędnikom patriarchalnego reżimu Gileadu. Uwięziona Freda musi znaleźć sposób na przetrwanie.

Serena Joy

Serena Joy


(Yvonne Strahovski)

Żona Komendanta Waterforda, która zarządza domową służbą. Przed przewrotem była wpływową postacią, aktywistką walczącą o tradycyjne wartości i powstanie Gileadu.

Komendant Waterford

Komendant Waterford


(Joseph Fiennes)

Jeden z założycieli Gileadu. Po jego powstaniu został ważnym urzędnikiem państwowym. Tylko on, jako pan domu, może kwestionować decyzje Sereny Joy.

Moira

Moira


(Samira Wiley)

Najlepsza przyjaciółka Fredy, którą zna od czasów nauki w college’u. Moira, tak samo jak Freda, została zmuszona do zostania Podręczną. Nie jest jednak gotowa pogodzić się z takim losem.

Glena

Glena


(Alexis Bledel)

Podręczna, a przy tym towarzyszka Fredy w trakcie codziennych spacerów do sklepu. Na początku wydaje się bezbłędnie przestrzegać opresyjnych gileadzkich zasad.

Ciotka Lydia

Ciotka Lydia


(Ann Dowd)

Surowa kobieta, która twardą ręką zarządza instytucją przygotowującą Podręczne do służby w rodzinach urzędników. Nie cofnie się przed żadnymi środkami „wychowawczymi”.

Janine

Janine


(Madeline Brewer)

Podręczna, którą Freda poznaje w ośrodku przygotowawczym. Nie zapowiada się na uległą służącą, ale okrutny trening sprawia, że Janine powoli traci kontakt z rzeczywistością.

Nick

Nick


(Max Minghella)

Strażnik i kierowca rodziny Waterfordów. Po przybyciu Fredy Nick nawiązuje z nią relację. Podręczna nie ma jednak pewności, czy Nick nie jest Okiem – czyli agentem tajnej policji Gileadu.

Luke

Luke


(O-T Fagbenle)

Mąż Fredy z czasów przed przejęciem władzy przez religijnych ekstremistów. Kochający partner, a także ojciec ich kilkuletniej córki Hannah.

wideo

Zdjęcia